Doma jim teče voda, kterou nemají pít děti, vodárny jim ale nesleví

10.10.2011 18:07

"My kvůli tomu dvakrát týdně jezdíme do vedlejšího Tovačova, kde máme příbuzné. Tam mají vodu v pořádku, a tak si od nich dovezeme PET lahve vody, z nichž pro celou naši rodinu vařím čaj či kávu," popsala komplikace kvůli vodě MF DNES Jana Ligurská, matka devítiměsíční a tříleté dcery z obce Věrovany. A kromě cest pro vodu musí za své děti platit v tamní školce vyšší stravné.

Kvůli problematické vodě z kohoutku tu totiž bylo nutné zvýšit nákupy balené vody, a kvůli tomu následně zdražit stravné. "Když nákupy barelů s pitnou vodou a automatů rozpočítám, stojí nás nyní kolem 130 korun denně. Jsou to pro nás samozřejmě nečekané výdaje navíc," uvádí místostarostka Věrovan Stanislava Popelková.
Ta má zároveň v tamní mateřince na starosti kuchyni. "Za každé dítě tak rodiče denně platí zhruba čtyři koruny navíc, situaci však chápou a podporují nás," nastínila starostka, a potvrzuje to i Ligurská. Ovšem vadí jí, že vodárny nijak s ohledem na kvalitu vody nesnížily ceny.
"Z těch několika korun pro školku se nijak nehroutíme. Z principu mi ale vadí, že s ohledem na své zdraví po doporučení hygienické stanice odebíráme z kohoutků méně vody, nakupujeme balenou, ale vodné platíme stejné," líčí.
Limit dusičnanů navýšili hygienici v rámci výjimky
A vodu v barelech kupují také v mateřské a na prvním stupni základní školy v Dubu nad Moravou. "Budeme s vedením obce řešit, jak se tyto neplánované výdaje rozdělí mezi ní a rodiči," popsala tamní ředitelka Miluše Šišková.
Lidé ze tří obcí na Olomoucku se stejně jako rodina Ligurské na začátku září od Moravské vodárenské dozvěděli, že zde Krajská hygienická stanice v rámci výjimky navýšila limit pro množství dusičnanů ve vodě.
Na to má ze zákona právo, navíc však připojila doporučení o tom, že by tamní kohoutkovou vodu místní neměli používat k přípravě jídla pro kojence do jednoho roku. Děti do pěti let a těhotné ženy by její pití měly omezit. Se snížením cen za vodu ovšem společnost nyní nepočítá.
Za více dusičnanů mohou hnojiva spláchnutá do zdroje vody
"Do vodovodu pro Dub nad Moravou a okolí dodáváme vodu, která je v souladu se zákonem," popisuje výjimku ohledně limitu dusičnanů, která platí do konce srpna roku 2014, mluvčí Moravské vodárenské Helena Koutná. "Snížení cen vodného nepředpokládáme. Kvůli častějším kontrolám zde naopak máme vyšší provozní náklady," dodala.
Větší množství dusičnanů se v kohoutcích místních objevilo především kvůli loňským dlouhodobým srážkám, které do pramenišť vody spláchly hnojiva z okolních polí. Místní starostové vidí řešení v napojení svých obcí na vodovod v obci Blatec, která je zásobovaná z jiného zdroje. Plány jsou na to již hotové.
Důležitým dnem ohledně budoucí kvality pitné vody je tak právě dnešek. "Dozvím se termín zastupitelstva v Blatci, kde by mohli vyřešit, zda nám dovolí se k nim připojit," plánuje charvátský starosta Zdeněk Dostál.


Zdroj: https://olomouc.idnes.cz/doma-jim-tece-voda-kterou-nemaji-pit-deti-vodarny-jim-ale-neslevi-p8u-/olomouc-zpravy.aspx?c=A110929_1659448_olomouc-zpravy_stk

Kontakt

AQUAPROFIS – prodej a rozvoz pramenité vody IČO: 43149065
Na Bělidlech 121/III,
290 01 Poděbrady
tel: +420 777 133 711
info@aquaprofis.cz