Péče o automat na vodu a sanitace
Zhruba jedenkrát za tři měsíce si nechte zajistit firmou, u které jste automat na vodu koupili, tzv. celkovou sanitaci, která zaručí stálou kvalitu stáčené vody a spolehlivost i maximální životnost automatu na vodu. Četnost sanitace záleží především na prostředí, kde je automat umístěn. V případě, že máte automat umístěn na místě, kde je vysoká prašnost, bude potřeba provádět sanitaci častěji, než v bezprašném prostředí. Můžete také využít speciálního softwaru, který za Vás pohlídá potřebu provedení sanitace.
Co zahrnuje celková sanitace automatu:
- Kompletní dezinfekce vnitřních i vnějších vodních cest automatu na vodu.
- Demontáž části přístroje, které přicházejí do styku s vodou.
- Ošetření a proplach dezinfekčním přípravkem.
- Proplach vodou.
- Mechanické vyčištění kartáčkem.
- Odstranění vodního kamene.
Státní zdravotní ústav doporučuje nechat watercooler vyčistit nejdéle po třech měsících nebo i častěji. Celkové čištění aquabaru je také důležité, pokud jste přístroj delší dobu nepoužívali, tedy například když odjedete na delší služební cestu. To samé platí u škol po letních prázdninách.
Jak má vypadat správné čištění?
Technik odpojí přístroj z elektrické sítě, sundá barel s vodou, vypustí kohoutky a zadními výpustními ventilky zbytky vody. Pak sundá trn pro narážení lahve. Pomocí různých štětečků a kartáčků mechanicky vyčistí trubičky, výpustní ventilky, narážecí trn a další části přístroje.
Mechanické čištění je velmi důležité. Pouhá dezinfekce nedokáže totiž odstranit případný povlak, který na přístroji vzniká a v němž se množí bakterie. Zahubí pouze mikroorganismy na jeho povrchu.
Proto se dezinfekce používá až nakonec, kdy se nechá několik minut působit uvnitř přístroje. Na závěr technik otevře kohoutky, vypustí nečistoty a přístroj proplachuje tak dlouho, až je voda bez jakýchkoliv pachutí. Na to se zpravidla spotřebuje jeden barel vody. Kompletní sanitace vyjde na pět set korun.
Tip: Podle doporučení Zdravotního ústavu byste měli přístroj vyčistit čtyřikrát do roka.
Kvalita provádění mechanické očisty. Bez mechanické očisty je jakákoliv dezinfekce za účelem odstranění biofilmů zbytečná. Skutečně je třeba provést následující:
a) demontáž těch částí přístroje, které přicházejí do styku s dodávanou balenou vodou
b) jejich mechanické vyčištění kartáčkem a detergentním přípravkem
c) ošetření a proplach vhodným dezinfekčním přípravkem
d) následný proplach vodou a to minimálně v množství trojnásobku obsahu vnitřních nádob tak, aby došlo k odstranění zbytků dezinfekčního přípravku.
Kontakt
Na Bělidlech 121/III,
290 01 Poděbrady tel: +420 777 133 711
info@aquaprofis.cz